Haber

BM Geçici Görev Gücü Lübnan ve İsrail’i Sınırda Sükuneti Korumaya Çağırdı

BEYRUT, 6 Mart (Xinhua) — Lübnan Ulusal Haber Ajansı, Lübnan’daki Birleşmiş Milletler barış gücünün Pazar günü Mavi Hat sınır hattında meydana gelen olayın ardından Lübnan ve İsrail’i sakinleşmeye davet ettiğini duyurdu.

Günün erken saatlerinde Lübnan Ordusu Komutanlığı, bir “düşman İsrail devriyesinin” öğle saatlerinde Lübnan’ın güneyindeki Ayta al-Shaab köyü yakınlarında Mavi Hattı yaklaşık bir metre “geçtiğini” ve Lübnan ordusu devriyesinin İsrail’i zorladığını söyledi. sınırın diğer tarafına çekilmek için devriye gez. .

BM Geçici Görev Gücü (UNIFIL) Başkan Yardımcısı Candice Ardell, “UNIFIL, İsrail’in bazı bakım çalışmaları yürüttüğü Aita (Ayta) al-Shaab bölgesinde Mavi Sınır boyunca ortaya çıkan gerilimlerin farkındadır” dedi. Lübnan’da Medya Ofisi.

Ardell, “UNIFIL güçleri olay yerinde ve gerilimi düşürmeye çalışıyor… Tüm tarafları ve olay yerinde bulunan herkesi sükuneti korumaya çağırıyoruz.”

Lübnan ile İsrail arasındaki toprakları ayıran Mavi Sınır, İsrail’in 25 Mayıs 2000’de Güney Lübnan’dan çekilmesinin ardından Haziran 2000’de BM tarafından çizildi.

UNIFIL’in internet sitesinde verilen bilgiye göre Lübnan’ın güneyinde yer alan UNIFIL’in faaliyet alanı, kuzeyde Litani Nehri ile güneyde Mavi Sınır arasında kalan bölge olarak tanımlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu