Ekonomi

Rusya, Hindistan ile serbest ticaret anlaşması müzakere etmeyi planlıyor

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, 2 günlük resmi ziyaret kapsamında ülkede bulunan Rusya Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Manturov ile Delhi’de düzenlenen Hindistan-Rusya İş Diyaloğu programına katıldı.

Jaishankar, programda yaptığı konuşmada, Rusya’nın sahip olduğu kaynaklar ve teknoloji tamamlayıcılığının Hindistan’ın büyümesine güçlü katkı sağlayabileceğini belirtti.

Avrasya Ekonomi Komisyonu ile Hindistan arasında serbest ticaret anlaşmasına ilişkin müzakerelerin yapıldığını belirten Jaishankar, Kovid-19 salgını nedeniyle ara verilen müzakerelerin devam etmesini umduğunu dile getirdi.

Jaishankar, serbest ticaret anlaşmasının ticari ilişkilerde gerçek bir fark yaratacağını kaydetti.

“2025 hedef yılı öncesinde Rusya ile 30 milyar dolarlık ikili ticaret hedefini aştık.” Jaishankar, ikili ticaretin Nisan 2022 – Şubat 2023 döneminde 45 milyar dolar civarında olduğunu ve büyümeye devam edeceğini söyledi.

Rusya’nın Yeni Delhi Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Manturov, Hindistan ile serbest ticaret anlaşmasını tamamlamak için Avrasya Ekonomi Komitesi ile görüşmeleri artırmayı planladığını belirtti.

Rusya ve Hindistan’ın yatırımları teşvik etmek ve karşılıklı olarak korumak için bir anlaşma imzaladığını kaydeden Manturov, Rus ve Hintli iş adamlarının ticari tercihler ve yatırım güvenliğini garanti eden mekanizmalar talep edeceklerini söyledi.

hozat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu