Teknoloji

Sıvı Hidrojenle Çalışan İlk Pilotlu Uçak Havalanıyor: Uçuş Sürelerini Büyük Ölçüde Kısaltacak!

Son dönemde havacılığın geleceği olarak gösterilen sıvı hidrojen yakıtlı uçak modelleriyle ilgili sevindirici bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde test uçuşlarına başlayan ilk sıvı hidrojenle çalışan ilk pilot uçak olan HY4, başarıyla havalanmayı başardı. Detaylar burada…

Kaynak:https://interestingengineering.com/in…

Kullanılan yakıt türleri ve artan yolcu sayısı nedeniyle büyük karbon emisyonlarına sahip olan havacılık sektörü, bu büyük soruna yeni çözümler arıyor.

Sektörün önde gelen üreticileri, sıvı hidrojen ve elektrikle çalışan, doğaya daha az zarar veren yeni araç modelleri üzerinde çalışıyor. Özellikle sıvı hidrojen yakıtlı uçak teknolojisinde sevindirici gelişmeler yaşanıyor.

Almanya merkezli H2FLY firmasının sıvı hidrojen ve elektrik gücüyle çalışan HY4 isimli gösteri uçağı, test kalkışlarını başarıyla tamamladı.

Dünyanın ilk hidrojenle çalışan pilotlu uçağı unvanını taşıyan HY4, üç saati aşan test sürüşlerinde oldukça başarılı bir performans göstererek havacılık sektörünün geleceğine ışık tuttu.

Daha temiz ve sürdürülebilir hava yolculuğu umudu olan yeni araç, sıvı hidrojen yakıtı sayesinde rakiplerine göre iki kat daha uzun olan 1500 kilometre menzile sahip.

HY4, üreticisi H2FLY’nin kuracağı Hidrojen Havacılık Merkezi ile dünyaya açılacak ve sektördeki diğer sıvı hidrojen bazlı projelere öncülük edecek.

Öte yandan HY4’e benzer şekilde sıvı hidrojen yakıt hücresi kullanan uçakların taşıma yükleri diğer modellere göre daha düşük. Bu aslında yeni araçların daha fazla kişiyle ve daha yüksek menzillerde uçmasına olanak tanıyor.

Bu sayede sıvı hidrojen uçakları, sürükleme kuvvetinin düşük olduğu irtifalarda seyahat ederek uçuş sürelerini büyük ölçüde kısaltabiliyor. Öyle ki hidrojen yakıtı kullanan yeni yolcu jetlerinin Almanya ile Avustralya arasında 20 saatlik uçuşu 4 saatte tamamlayabileceği iddia ediliyor.

guclukonak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu