Ekonomi

Bireysel kredi başvurularındaki risk profili iyileşiyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkılaştırma döngüsü ve makroihtiyati çerçevede alınan tedbirler kredi musluklarının sıkılaştırılmasına yol açarken, bireysel kredilerde risk profilinin de iyileştiği gözlendi.

Kredi Kayıt Dairesi verilerine göre, kredi başvurusu yapan müşterilerin bireysel kredi puanları incelendiğinde, bireysel kredi kartı, ihtiyaç ve taşıt kredisi müşterilerinin kredi puanlarının artış eğilimi göstererek önceki dönem ortalamasını aştığı görüldü. .

Makroihtiyati politikalar kapsamında tüketici ve taşıt kredisi koşulları vade, faiz ve büyüklük açısından sıkılaştırıldı. Bu durumun bir yansıması olarak, ödeme gücü nispeten daha iyi olan bireylerin krediye başvurduğu düşünülmektedir.

Ancak yılın ilk yarısında bireysel kredi kartlarının aylık nakit faiz oranı enflasyonun altında gerçekleşti. altındaBu durum finansal okuryazarlığı güçlü ve kredi risk durumu yeterli olan müşterilerin kart kullanımını artırmasına ve bu segmentteki risk profilinin iyileşmesine neden olmuştur.

Konut kredilerinin risk profilinin iyileştirilmesinde likiditenin yüksek olması ve dolayısıyla artan kredi maliyetleri nedeniyle geri ödeme gücünün yüksek olması müşterilerin krediye başvurmasında etkili olmaktadır.
Öyle olduğu düşünülüyor.

haber-ipsala.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu